*ایام با سعادت عید قربان تا غدیر بر عموم مسلمانان جهان مبارک باد*

آموزش کار با پاورمیکسر دایناکورد- قسمت ۳

آموزش کار با پاورمیکسر دایناکورد- قسمت ۳

آموزش کار با پاورمیکسر دایناکورد- قسمت ۳

آموزش – مجله آوا: در قسمت اول و دوم این مقاله به پاورمیکسر های شرکت آلمانی دایناکورد پرداختیم و برخی تفاوت های سری قدیمی و جدید را بررسی کردیم.

همچنین بخشی از جزئیات کار با پاور میکسر ها و ماژول های مختلف آن ها را آموختیم. در این مقاله ادامه آموزش قبلی و کار کردن با پیچ ها و ماژول ها را فرا میگیرید. قطعا برای خواندن ادامه آموزش های مربوط به این حوزه، میتوانید به دیگر مطالب مجله آوا هم سر بزنید.

برای خواندن قسمت قبلی اینجا کلیک کنید!

در قسمت قبلی عنوان شد که پیچ کنترل گین، ضریب حساسیت و (ضریب تقویت) سیگنال صدا برای ورودی‌های میکروفون و لاین را تنظیم می‌کند. هرچه ولوم گین بیشتر شود، صداهایی که از میکروفون برای میکسر ارسال می‌گردد بیشتر تقویت می‌شود، و در نهایت این احساس به وجود می‌آید که حساسیت میکروفون افزایش پیدا می‌کند.باید توجه داشت زیاد بودن بیش از حد ولوم گین، موجب دیستورت شدن صدا در لاین ورودی می‌گردد و این دیستورتیشن ممکن است به صورت خش و خرخر، به وضوح در صدای خروجی از دستگاه شنیده شود. از طرفی پایین بودن بیش از ولوم گین، موجب خفه شدن و پایین آمدن سطح سیگنال می‌شود.

آموزش روش تنظیم ولوم گین (GAIN CONTROL)

۱- کنترلر یا همان پیچ گین و فیدر میکروفون را کاملا کم کنید.

۲- منبع صدا (میکروفون و یا پخش کننده صدا مانند موزیک پلیر‌ها) را به دستگاه متصل نمایید.

۳- دستگاه پخشی که به ورودی لاین متصل کرده‌اید را روشن نمایید و یا اگر میکروفون به دستگاه متصل است سعی کنید با صدای بلند تست کنید.

۴- ولوم گین را به آرامی باز کنید، تا چراغ سبز رنگ SIG در کنار فیدر ورودی روشن شود. ولوم گین را باز هم زیادتر کنید تا جایی که چراغ قرمز رنگ PK نیز روشن شود. روشن شدن چراغ PK نشان دهنده‌ی دیستورت شدن صدا در خط ورودی است. بعد از روشن شدن چراغ PK ولوم گین روی هر عددی بود به اندازه ۶DB کم کنید، این کار برای داشتن هد روم کافی در هنگام اجرای مراسم است. یعنی ممکن است مداح شما، با صدایی بالاتر از آنچه که شما دارید تست می‌کنید بخواند آن وقت ممکن است صدا دیستورت شود، برای همین ما گین را هنگام تست کمی پایین می‌آوریم. البته اگر هنگام مداحی احساس کردید که میکرووفن به خوبی صدای مداح را نمیگیرد، با در نظر گرفتن جوانب دیگر کار، ولوم گین را کمی افزایش دهید.

تنظیم ولوم ‌گین، و یا به طور کلی هر تکنیک دیگری در دستگاه دایناکورد، روش‌های متعددی دارد که ممکن است همگی آنها درست باشد. به عنوان مثال یک روش دیگر تنظیم میزان گین استفاده از سوئیچ PFL است که به زودی توضیح داده خواهد شد. اما من سعی کردم تقریبا همان روشی را عرض کنم که در دفترچه‌ی راهنمای دایناکورد ذکر شده. (البته با کمی دخل و تصرف!)

سوئیچ LOCUT

این سوئیچ دقیقا زیر ولوم GAIN قرار دارد. هنگامی که این سوئیچ فعال است فرکانس‌های زیر ۸۰ هرتز با شیب ۱۸DB در هر اکتاو تضعیف می‌شود. استفاده از این سوئیچ باعث می شود تا اثر انفجاری حروفی مانند «پ» کمتر شود. معمولا وقتی مجبور هستید که فرکانس‌های پایین صدا را افزایش دهید، و یا به هر دلیلی صدای خروجی مقداری بم است، برخی حروف صدایی انفجاری می‌دهند و به اصطلاح می‌کوبند. با استفاده این سوئیچ می‌توانید تا حدی جلوی این صداهای ناخواسته را بگیرید. از طرفی این سوئیچ می‌تواند برخی نویزهای ریز که در فرکانس‌های پایین وجود دارد را تضعیف کند. (در شکل زید می‌توانید نمودار میزان تضعیف فرکانس‌های پایین توسط سوئیچ LO CUT را مشاهده نمایید)

آموزش سوئیچ VOICE FILTER

فعال بودن این سوئیچ در واقع نوعی اکولایزر را به صدا اعمال می‌کند که با افزایش نا متقارن فرکانس‌های بالا و پایین صدا و کاهش ناچیز قسمتی از فرکانس‌های میانی موجب تمیزتر شنیده شدن صدای وکال (خواننده)‌می‌شود. شاید در صدابرداری هئیتی شمابا استفاده از این دکمه، تفاوت چندان محسوسی را در صدا مشاهده نکنید اما توصیه میکنم از این امکان میکسرهای دایناکورد استفاده کنید.

نوع میکروفون، میکسر، پاور، نوع باندها، آکوستیک محیط، سبک جلسه و از همه مهمتر صدای مداح ممکن است به شکلی باشد که صدای خروجی از نظر جنس و لطافت، صدای مورد نظر شما نباشد.

میکسر دایناکورد مانند بسیاری از میکسرها دارای یک اکولایزر پارامتریک برای هر خط ورودی است که به کمک این اکولایزر می‌توان فرکانس‌ها را در سه قسمت خداکثر به اندازه ۱۵DB تقویت و یا تضعیف کرد.

اکولایزر دایناکورد از سه قسمت اصلی تشکیل شده است که به شرح زیر می‌باشد:

۱- قسمت اول:

ولوم گردشی یا پیچی که می‌تواند فرکانس‌های بالا (صدای زیر) را در محدوده‌ی ۸KHZ تغییر دهد. کم کردن این پیچ، صدای زیر را کم کرده و افزایش آن موجب زیر تر شدن صدا می‌شود. کاهش بیش از حد این پیچ با تضعیف فرکانس‌های بالا موجب تیرگی و کدر شدن صدا می‌شود و افزایش بیش از حد این فرکانس‌ها ممکن است این احساس را ایجاد کند که صدا شفاف‌تر شده است اما ممکن است منجر به تیز شدن صدا شود و از طرفی هم احتمال فیدبک در فرکانس‌های بالا را افزایش می‌دهد.

۲- قسمت دوم:

کنترل‌کننده‌ی فرکانس‌های میانی:

این قسمت از دو پیچ تشکیل شده است، یکی پیچ فرکانس که با علامت KHZ مشخص شده است و از ۱٫ تا ۸ مدرج گردیده و رنگ مشکی دارد. دیگری هم پیچ MID که رنگ خاکستری دارد و ضریب تقویت فرکانس‌های میانی را تعیین می‌کند. در بسیاری از میکسر‌ها پیچ MID تنها می‌تواند محدوده ی فرکانسی خاصی را افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال در میکسر یاماها MG124 پیچ MID فقط محدوده فرکانسی ۲KHZ را می‌تواند تضعیف یا تقویت کند. اما میکسر دایناکورد این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید دقیقا انتخاب کنید چه فرکانسی را می‌خواهید افزایش و یا کاهش دهید. (برای این کار شما توسط پیچ مشکی رنگ که با علامت HZ مشخص شده، محدوده‌ی فرکانسی مورد نظر را انتخاب می‌کنید. این محدوده می‌تواند قسمتی از فرکانس‌های بین ۱۰۰HZتا ۸KHZ باشد.

فرکانس ۱۰۰HZ

فرکانس ۱۰۰HZ در قسمت چپ پیچ فرکانس قرار دارد و با علامت ۱٫ نشان داده شده است و عدد ۸ در سمت راست میزان ۸KHZ را نشان می‌دهد.)

پس از انتخاب فرکانس، می‌توانید توسط پیچ سوم، فرکانس انتخاب شده را حداکثر به میزان ۱۵DB کم و یا زیاد نمایید. به عنوان مثال وقتی نیاز دارید فرکانس‌های میانی رو به پایین را کم و یا زیاد نمایید، پیچ فرکانس (مشکی رنگ) روی عدد ۵٫ قرار دهید و سپس به کمک پیچ سوم (MID) شدت بلندی فرکانس‌های ۵۰۰HZ و فرکانس‌های مجاورش را تغییر دهید.

باید توجه داشته باشید، هر فرکانسی که توسط پیچ فرکانس انتخاب شود، هنگام کم و زیاد کردن شدت آن فرکانس، فرکانس‌های اطراف آن نیز تحت تأثیر قرار میگیرد. هر چه میزان تغییر DB بیشتر باشد، بازه‌ی فرکانس بزرگتری تحت تأثیر قرار میگیرد.

برای آنکه دقیق تر بتوانید درک کنید سیستم تغییر فرکانس‌های میدرنج در پاور میکسر دایناکورد چگونه کار می‌کند می‌توانید از یک تمرین کوچک استفاده کنید: برای این تمرین، تمام پیچ‌های اکولایزر را در حالت وسط قرار دهید و فیدر صدا را روی صفر تنظیم کنید. یک پخش کننده‌ی صدا به لاین ورودی متصل کنید (بهتر است برای تست‌ها و تمرین‌ها از صدای مداحی استفاده کنید. استفاده از موزیک شاید نتواند تصویر درستی از تست و صدایی که می‌خواهید به آن برسید به شما بدهد)

ولوم فرکانس را به طور کامل به سمت چپ بچرخوانید و پیچ MID را روی عدد ۱۵+ قرار دهید. پخش کننده صدا را پلی نمایید. حالا به آرامی ولوم فرکانس (پیچ مشکی رنگ) را به سمت راست بچرخوانید. با این کار می‌توانید درک کنید که هر فرکانسی چه صدایی میدهد و راحت تر می‌توانید تصمیم بگیرید که در هنگام اجرای مراسم، کدام فرکانس‌ها اضافه هستند و باید تضعیف شوند و یا کدام فرکانس‌ها باید تقویت شوند تا به صدای مطلوب برسید.

۳ – قسمت سوم،

صدام بم: قسمت سوم اکولایزر پارامتریک دستگاه دایناکورد، پیچ فرکانس های بم است که با علات LO مشخص شده است و محدوده‌ی فرکانسی ۸۰HZ را تغییر میدهد. زیاد کردن و یا کاهش این فرکانس‌ها بم بودن صدا را تغییر می‌دهد.

ادامه آموزش در قسمت بعدی(آخر)