تاریخچه شرکت سنهایزر؛ از آلمان جنگ‌زده تا قله‌های صنعت صوت جهان

تاریخچه شرکت سنهایزر؛ از آلمان جنگ‌زده تا قله‌های صنعت صوت جهان

تاریخچه شرکت سنهایزر؛ از آلمان جنگ‌زده تا قله‌های صنعت صوت جهان

شرکت سنهایزر یکی از بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین و قدرتمندترین کمپانی‌های فعال در صنعت صوت محسوب می‌شود. باوجود رقابت بالا در این صنعت و حضور صدها برند مختلف از سرتاسر جهان، امروز سنهایزر جزو یکه‌تازان این صنعت محسوب شده و محصولات آن جزو محصولات ممتاز این صنعت به‌حساب می‌آید؛ میکروفن سنهایزر چه در استودیو، چه در اجرای زنده و چه در صدابرداری فیلم جزو بهترین‌ها است، هدفون‌ سنهایزر را می‌توان اولین انتخاب حرفه‌ای‌ها محسوب کرد، سیستم‌های بی‌سیم سنهایزر نیز بی‌شک بهترین در جهان هستند. علاوه بر این‌ها سنهایزر در ساخت سیستم‌های کنفرانس نیز کارنامه بسیار موفقی دارد.

کسب جوایز و اعتبارات بسیار در طول بیش از ۷۰ سال فعالیت، نشانگر یک مدیریت هدفمند و مدبرانه است، اما باید در نظر داشت که سنهایزر برای رسیدن به این جایگاه، راه‌های پرپیچ‌وخمی را پشت سر گذاشته و سختی‌های بسیاری را متحمل شده است؛ سختی‌هایی که درنهایت باعث ساخته‌شدن الماسی چشم‌نواز به نام سنهایزر شده است. این یادداشت به تاریخچه شرکت سنهایزر اختصاص دارد؛ تاریخچه‌ای که در آن داستان جذاب پیشرفت گام‌به‌گام یکی از مطرح‌ترین برندهای حال حاضر صنعت صوت جهان را خواهید خواند.

محصولات  کمپانی سنهایزر هم اکنون در فروشگاه آوا-ای وی ال، با نازل ترین قیمت و تضمین کیفیت کالا موجود است.

از طریق تماس با این مجموعه، میتوانید اطلاعات کامل تری از قیمت و مشخصات آن کسب نمایید.

تاریخچه شرکت سنهایزر؛ از آلمان جنگ‌زده تا قله‌های صنعت صوت جهان

اوایل دهه ۳۰

اوایل دهه ۳۰ میلادی در آلمانی که هنوز زخم‌های شکست در جنگ جهانی اول را بر روی پیکر خود احساس می‌کرد، «فریتز سنهایزر» (Fritz Sennheiser) یک جوان برلینی بود که سال‌های آغازین دهه سوم زندگی خود را سپری می‌کرد. علاقه فریتز به کارآفرینی او را بر آن داشت تا از رؤیای همیشگی خود یعنی «طراحی فضای سبز» چشم‌پوشی کند و به سمت صنعت گام بردارد.

مشکلات اقتصادی آلمان آن روزها، شرایط را برای شروع یک کار جدید سخت کرده و گزینه‌های محدودی را در برابر یک کارآفرین جوان قرار می‌داد. سنهایزر در میان انتخاب‌های محدود خود سراغ مهندسی برق رفته و در دورانی که آلمان پیشتاز فناوری رادیویی در جهان بود، در رشته «فناوری امواج» در دانشگاه فنی «انستیتو هنریچ هرتز» برلین مشغول به تحصیل شد.

خود سنهایزر هم باور نمی‌کرد که به این سرعت دل‌بسته علوم رادیویی شود. علاقه سنهایزر به این رشته و پیشرفت تحصیلی چشم‌گیر او باعث شد تا در سال ۱۹۳۸ به همراه یکی از اساتید خود رهسپار هانوفر شود و به همراه او یک انستیتو تحقیقاتی «فناوری امواج رادیویی و الکترو-آکوستیک» در دانشگاه هانوفر راه‌اندازی کند. این انستیتو بر روی مخابره پیام‌های رمزگذاری شده و توسعه دستگاه‌های رادیویی برای ارتش آلمان کار می‌کرد.

فریتز در همین دوران مدرک دکترای خود را نیز دریافت کرده و به سِمَت معاونت این انستیتو درآمد، اما شروع جنگ جهانی دوم تمام معادلات را تغییر داد. در میانه جنگ ساختمان انستیتو براثر بمباران به‌طور کامل تخریب شد و مجبور به انتقال انستیتو به همراه ۵۰ پرسنل آن به خانه‌ای روستایی در شهری کوچک در نزدیکی هانوفر به نام وِنِباستِل (Wennebostel) شدند. با شکست آلمان در بهار ۱۹۴۵، منطقه هانوفر به دست نظامیان بریتانیایی اشغال شد و حکومت‌نظامی بریتانیا تمامی فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه امواج رادیویی و رمزگذاری را ممنوع کرد.

سیل محدودیت ها و عبور از غیز ممکن ها

ممنوعیت پژوهش در حوزه امواج رادیویی در هانوفر، فعالیت افرادی همچون دکتر سنهایزر را تقریباً غیرممکن کرد. بریتانیایی‌ها به دکتر سنهایزر پیشنهاد دادند تا در دانشگاه کمبریج انگلستان فعالیت پژوهشی خود را ادامه دهد، اما این چیزی نبود که او را به ترک وطن وسوسه کند و باعث شود تا قید هدف خود یعنی تولید و کارآفرینی را بزند.

با نابودی چشم‌اندازهای آموزشی در آلمان شرایط بسیار سخت شده بود، بااین‌حال دکتر سنهایزر مهم‌ترین تصمیم زندگی خود را در همین شرایط گرفت؛ درحالی‌که تنها ۲ هفته از پایان جنگ گذشته بود، فریتز با اندک پس‌انداز خود و با هفت نفر از افرادی که از انستیتو قبلی باقی‌مانده بودند، در محل قبلی انستیتو، اقدام به تأسیس لابراتوار تحقیقاتی و کارگاه مکانیک رادیویی با نام «لابوراتوریوم ونباستل» (Laboratorium Wennebostel) یا به شکل اختصاری «Labor W» کرد. با توجه به اینکه Labor W از تجهیزات و ماشین‌آلات با فناوری قدیمی استفاده می‌کرد، حکومت‌نظامی بریتانیا از کار دکتر سنهایزر و همکارانش در Labor W چشم‌پوشی کرد و ممانعتی برای آن‌ها ایجاد نکرد.

پایه‌ریزی سنهایزر و بازتولید یک میکروفن قدیمی

اولین محصولی که در انستیتو قبلی تولیدشده بود هفت دستگاه سنجش عقربه‌ای بود که بریتانیایی‌ها آن‌ها را در محل انستیتو که حالا Labor W بود رها کرده بودند. دکتر سنهایزر این دستگاه‌ها را به ولت‌متر تبدیل کرد و در اولین معامله تجاری خود در سال ۱۹۴۵، موفق شد همه هفت ولت‌متر را به شعبه هانوفر کمپانی زیمنس بفروشد. رابطه زیمنس و Labor W به اینجا ختم نشد؛ کمپانی زیمنس باردیگر به سراغ دکتر سنهایزر آمد و از او خواست تا یک مدل از میکروفن را برای آن‌ها بازتولید کند. این میکروفن که DM 1 نام داشت مخصوص ایستگاه‌های رادیویی بود که بر روی تجهیزات زیمنس نصب می‌شد.

میکروفن DM 1 پیش‌ازاین توسط کارخانه‌ای تولید می‌شد که در جنگ جهانی دوم تخریب‌شده بود و امکان تولید مجدد نداشت. تولید میکروفن DM 1 برای Labor W این امکان را فراهم کرد که در شرایطی که بیشتر کارخانه‌های آلمانی ویران و یا تعطیل‌شده بودند، دانش فناوری میکروفن و تجهیزات صوتی خود را گسترش دهد؛ چیزی که باعث شروع یک راه درخشان برای سنهایزر بود.

سال ۱۹۴۷ و یک سال پس از تولید موفقیت‌آمیز میکروفن DM 1 ، دکتر سنهایزر نسخه بهبودیافته و تغییر نام یافته این میکروفن را با نام MD 2 تولید کرد. در کنار تولید میکروفن، دکتر سنهایزر تولید تجهیزات سنجش الکتریکی را گسترش داد و همچنین به ساخت ژئوفون و تجهیزات موردنیاز ژئوفیزیک روی آورد. سال ۱۹۴۹ دکتر سنهایزر تصمیم گرفت محصولات خود را با نام تجاری Labor W تولید کرده و اقدام به راه‌اندازی یک شبکه توزیع کند. بااین‌حال مشتری بیشتر محصولات Labor W در آن زمان کمپانی زیمنس بود که تلاش می‌کرد تا با حمایت از Labor W و دکتر سنهایزر، زمینه ایجاد یک تولیدکننده مورد اعتماد آلمانی در صنعت الکترو-آکوستیک را فراهم کند.

رشد سریع Labor W

اولین محصول اختصاصی Labor W یک میکروفن بسیار کوچک و به‌اصطلاح آن زمان نامرئی با نام DM 3 بود. این میکروفن به دلیل ابعاد کوچک خود مناسب اجراهای تلویزیونی بود و در زمان خود یک محصول انقلابی محسوب می‌شد. در همین دوران بود که Labor W به‌صورت انبوه شروع به تولید کپسول میکروفن کرد. تولید میکروفن نویز کنسلینگ DM 4 دستاورد دیگری بود که در همان سال به دست آمد. سال ۱۹۵۰ دکتر سنهایزر برای اولین بار محصولات خود را در نمایشگاه IFA به نمایش گذاشت. ازجمله این محصولات Mixing Amplifier و pre-amplifier بودند. Labor W همچنین وارد حوزه‌های دیگر شد و به تولید سمعک و تجهیزات موردنیاز ناشنوایان پرداخت؛ چیزی که تا سال‌ها در آن یکه‌تاز بود.

پرفروش‌ترین محصول Labor W

شاید بتوان بزرگ‌ترین دستاورد دکتر سنهایزر تا آن سال را تولید میکروفن گزارشگری MD 21 بود. میکروفنی که کاربری برودکست داشت و به‌شدت مورد استقبال ایستگاه‌های رادیویی و تلویزیونی قرار گرفت و تا سال‌ها پرفروش‌ترین محصول Labor W بود. تولید اولین میکروفن «interference tube» یا همان میکروفن گان با نام MD 82 دستاورد دیگری بود که در سال ۱۹۵۴ دکتر سنهایزر به آن دست‌یافت؛ محصولی که خیلی زود مورد استقبال فیلم‌سازان و برنامه‌سازان تلویزیونی قرار گرفت. تولید تجهیزات بی‌سیم برای میکروفن‌ها از دیگر کارهای موفق Labor W بود که خیلی زود میان تهیه‌کنندگان تلویزیون مورد استقبال قرار گرفت.

موفقیت‌های روزافزون دکتر سنهایزر در Labor W و افزایش تولید آن‌ها طوری بود که در سال ۱۹۵۵ بیش از ۲۵۰ نفر در Labor W شاغل بودند و به همین دلیل ساختمان جدیدی به این کارخانه اضافه شد. Labor W تا آن زمان به‌صورت عمده تولیدکننده تجهیزات صوتی دیگر برندها مانند NDR، Telefunken، Grundig و … بود و بخش کوچکی از محصولات را به‌صورت اختصاصی تولید می‌کرد. ورود رقبای جدید به این حوزه باعث شد تا سود تولید برای محصولات دیگر برندها کاهش یابد، ازاین‌رو دکتر سنهایزر تصمیم گرفت تا با تمرکز بر روی برند خود، بتواند سهم بیشتری از بازار مستقیم را به دست بگیرد. بزرگ‌ترین تصمیمی که دکتر سنهایزر در این راستا اتخاذ کرد، تغییر نام برند بود.

سنهایزر متولد می‌شود

سال ۱۹۵۸ کارخانه به «سنهایزر الکترونیکس» (Sennheiser Electronics) تغییر نام داده و برند سنهایزر به‌طور رسمی به ثبت رسید و جای نام Labor W را گرفت. سنهایزر را می‌توان یکی از مصادیق بارز دوره «معجزه اقتصادی» آلمان (دهه ۵۰ میلادی) به‌حساب آورد. این کمپانی در سال ۱۹۵۰ تنها کمتر از نیم میلیون مارک درآمد داشت، درحالی‌که این رقم در سال ۱۹۶۰ به بیش از ۱۰ میلیون مارک رسید. در همین بازه زمانی تعداد کارکنان این شرکت از ۶۷ نفر به ۶۹۵ نفر افزایش پیدا کرد. این میزان از موفقیت بود که باعث شد تا در سال ۱۹۵۹ دانشگاه فنی هانوفر، مدرک پرفسوری افتخاری را به دکتر فریتز سنهایزر اعطا کند.

میکروفن استریو MDS 1، میکروفن کلاسیک MD 421 و اولین میکروفن کاندانسر RF سری درخشان MKH از شاخص‌ترین محصولات سنهایزر در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ میلادی بودند. سنهایزر همچنین اولین میکسر خود M 101 و اولین سیستم های‌فای خود را در سال ۱۹۶۵ معرفی کرد تا وارد حوزه جدیدی از صوت شود. با تمام این‌ها شروع کار با یک برند جدید و جا انداختن آن برای مشتریان کار چندان ساده‌ای نبود؛ به همین دلیل دکتر سنهایزر تصمیم گرفت تا محصولات تحت برند سنهایزر را آهسته‌آهسته وارد بازار کند. در سال ۱۹۶۶ کمتر از ۴۰ درصد محصولات کارخانه تحت برند سنهایزر تولید می‌شدند که این رقم تا سال ۶۹ به ۵۰ درصد افزایش پیدا کرد. در همین زمان میزان صادرات سنهایزر به ۳۰ درصد کل محصولات آن رسید.

ابداعات بزرگ و تولید محصولات تاریخ‌ساز

پرفسور فریتز سنهایزر همیشه اعتقاد داشت که «مهندسان طراح باید آزادی تمام داشته باشند، تا ایده‌های خود را عملیاتی کنند، زیرا تجارت فروختن محصول نیست، بلکه فروختن ایده است». او برای تحقق بخشیدن به این ایدئولوژی خود، ۱۱ درصد از کل درآمد حاصل از فروش را به دپارتمان تحقیق و توسعه اختصاص داد! این تصمیم منجر به این شد که سنهایزر هرروز محصولی جدید و نوآورانه به بازار عرضه کند.

در سال ۱۹۶۸ سنهایزر یکی از تاریخی‌ترین ابداعات و یکی از مشهورترین محصولات خود را به بازار عرضه کرد. هدفون HD 414 سنهایزر اولین هدفون پشت‌باز داینامیک جهان، با طراحی جدید و وزن بسیار کم بود. این هدفون برای اولین بار طوری طراحی‌شده بود که اطراف گوش کاربر را باز گذاشته و همین امر باعث راحتی چندین برابری گوش کاربر و پایین آمدن وزن هدفون شده بود. به دلیل ساختار این هدفون، برخلاف هدفون‌های بسته، صدای محیط اطراف توسط کاربر شنیده می‌شد و به همین جهت متخصصان به فروش این محصول اصلاً خوش‌بین نبودند.

سنهایزر نیز برآورد فروش ۵ هزار واحدی برای این محصول داشت، اما همه پیش‌بینی‌ها برای این محصول اشتباه بود. هدفون HD 414 سنهایزر فروش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و با ورود واکمن سونی به بازار بیش‌ازپیش مورد استقبال مشتری‌ها قرار گرفت؛ این هدفون در عرض یک سال فروش ۱۰۰ هزار واحدی را تجربه کرد و با مجموع فروش ۱۰ میلیون واحدی تا امروز، رکورد پرفروش‌ترین هدفون تاریخ را به نام خود ثبت کرده است. میکروفن یقه‌ای MK 12؛ اولین میکروفن یقه‌ای و میکروفن MD 441 که هنوز هم فروش آن ادامه دارد، از دیگر محصولات بدیع سنهایزر در آن دوره است.

آغاز دوران شهرت

در آغاز دهه ۷۰ میلادی، برند سنهایزر به‌عنوان تولیدکننده تجهیزات صوتی باکیفیت مطرح‌شده بود. در همین زمان درحالی‌که چندین برند ژاپنی در حال عرضه محصولات مشابه باقیمت پایین در بازار بودند، سنهایزر تصمیم گرفت تا تولید محصولات نوآور و باکیفیت را سرلوحه کار خود قرار دهد؛ چیزی که برند با آن شناخته‌شده بود و از سوی دیگر سود بیش‌تری برای شرکت به همراه داشت.

در همین حال، درحالی‌که ماهیت حقوقی شرکت به تضامنی تغییر پیدا کرد، تصمیم به افزایش تعداد نمایندگی‌های رسمی توزیع در سراسر جهان گرفته شد. در پایان دهه ۷۰ میلادی، سنهایزر ۲۳ نمایندگی در اروپا، ۲۵ نمایندگی در آسیا و ۹ نمایندگی در آمریکای شمالی داشت. حتی در اتحاد جماهیر شوروی نیز محصولات سنهایزر مورداستفاده قرار می‌گرفت. همه این‌ها منجر به افزایش چشمگیر درآمد شرکت سنهایزر در دهه ۷۰ میلادی شد؛ میزان فروش سنهایزر از ۱۸ میلیون مارک در سال ۱۹۷۰ به ۶۳ میلیون مارک در سال ۱۹۸۰ رسید.

سنهایزر با توجه به افزایش بی‌سابقه تولید و فروش، در اواخر دهه ۷۰ میلادی با محدودیت مواجه شده و به سقف میزان تولید خود رسیده بود. در سال ۱۹۷۷ بود که پروفسور فریتز سنهایزر تصمیم گرفت دومین شعبه کارخانه خود را تأسیس کند؛ این بار در بورگدورف، نزدیکی محل کارخانه اصلی در ونباستل در ویدمارک. با افتتاح کارخانه جدید، میزان تولید سنهایزر بیش‌ازپیش افزایش یافت و افق‌های جدید را به روی شرکت گشود.

نسل دوم مدیریت سنهایزر

جرج سنهایزر، پسر پروفسور فریتز سنهایزر بود. او از همان کودکی در کارخانه پدرش بود و از نزدیک با محصولات شرکت آشنایی کامل داشت. با رسیدن به دوره جوانی رشته مهندسی آکوستیک-الکتریک را برای تحصیل انتخاب کرد و پس از فارغ‌التحصیلی با درجه دکترا، برای کسب تجربه در صنعت، در شرکت زیمنس مشغول به کار شد. در فرآیند تضامنی شدن شرکت در سال ۱۹۷۳ نیز، جرج بخشی از مالکیت این کسب‌وکار را از آن خود کرد.

محصولات  کمپانی سنهایزر هم اکنون در فروشگاه آوا-ای وی ال، با نازل ترین قیمت و تضمین کیفیت کالا موجود است.

از طریق تماس با این مجموعه، میتوانید اطلاعات کامل تری از قیمت و مشخصات آن کسب نمایید.