باند اکتیو و باند پسیو؛ تفاوت ها و کاربرد ها

باند اکتیو و باند پسیو؛ تفاوت ها و کاربرد ها

باند اکتیو و باند پسیو؛ تفاوت ها و کاربرد ها

هنگام خرید باند برای کاربری‌های مختلف، همیشه یک دوراهی بزرگ سر راه ما قرار دارد؛ اسپیکر اکتیو بخریم یا اسپیکر پسیو بخریم؟ خیلی از ما حتی تفاوت آن‌ها را نیز نمی‌دانیم و زمان خرید درنهایت نمی‌دانیم که باند اکتیو خریده‌ایم یا باند پسیو. در این یادداشت به معرفی هر دو نوع اسپیکر اکتیو و پسیو می‌پردازیم و تفاوت‌ها و ویژگی‌های آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. در ارتباط باشید.

باند پسیو چیست؟

اسپیکر پسیو به اسپیکری گفته می‌شود که نیازمند سیگنال صوتی تقویت‌شده است. به زبان دیگر برای استفاده از اسپیکر پسیو باید از آمپلی‌فایر استفاده کنید. بر روی یک باند پسیو تنها ورودی‌های صوت وجود دارد و ورودی و خروجی دیگری روی آن دیده نمی‌شود. اگر یک باند پسیو بیشتر از یک درایور داشته باشد (به‌عنوان‌مثال یک ساب‌ووفر و یک توییتر جداگانه داشته باشد)، سیگنال در یک چرخه به نام کراس‌اوور، به فرکانس‌های بالا و پایین تقسیم می‌شود تا فرکانس موردنیاز هر درایور به آن برسد.

مزایا و معایب باند پسیو

بزرگ‌ترین امتیاز باند پسیو، منعطف بودن آن است. در صورت استفاده از اسپیکر پسیو به‌راحتی می‌توانید کابل‌ها و اسپیکرها را باهم میکس و هماهنگ کنید. نکته دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که به‌طورکلی باندهای پسیو از باندهای اکتیو ارزان‌تر هستند.

بااین‌حال، نیاز به تجهیزات جانبی دیگر به این معنی است که سیستم صوتی شما فضای بیشتری را اشغال می‌کند و برای قرار دادن اسپیکر خود محدود به طول کابل‌های خود هستید. درعین‌حال امکان تداخل سیگنال بین اسپیکرها نیز وجود دارد. هر میزانی هم که برای جلوگیری از تداخل فرکانسی و ایجاد نویز تلاش کنید، بازهم به دلیل قوانین فیزیک امکان بروز آن‌ها وجود دارد. کراس‌اوور، سیم‌های طویل پخش‌شده در گرداگرد اتاق و تجهیزات بیرونی انتقال‌دهنده سیگنال، همگی می‌توانند باعث ایجاد نویز و یا تداخل سیگنال شوند. تمام تلاش طراحان اسپیکر، به حداقل رساندن این نویز و تداخل سیگنال است.

باند اکتیو چیست؟

برخلاف اسپیکر پسیو، یک باند اکتیو نیازی به تقویت‌کننده یا همان آمپلی‌فایر خارجی ندارد؛ سیگنال در درون اسپیکر تقویت می‌شود. درواقع، یک اسپیکر اکتیو واقعی، یک آمپلی‌فایر اختصاصی در درون خود دارد. برای راه‌اندازی صدای یک باند اکتیو، نیاز به اتصال آن به برق و منبع صوتی دارید؛ منبع صوتی‌ای که ارسال‌کننده یک سیگنال ساده صوتی باشد، این سیگنال می‌تواند دیجیتال، آنالوگ و یا حتی بی‌سیم باشد. اسپیکرهای اکتیو حرفه‌ای معمولاً در استودیوها استفاده می‌شوند.

مزایا و معایب باند اکتیو

مهم‌ترین مزیت باند اکتیو، شسته‌رفته تر بودن آن است. این مزیت زمانی بیشتر خود را نشان می‌دهد که بخواهید از پخش‌کننده‌های بی‌سیم استفاده کنید. اینجا دیگر برخلاف اسپیکرهای پسیو، دغدغه آمپلی‌فایر هماهنگ، DAC خوب و کابل‌های مناسب ندارید. وقتی هر درایور اسپیکر، آمپلی‌فایر اختصاصی خود را دارد، به‌راحتی می‌توانید اسپیکرها را باهم ترکیب کرده و در کنار یکدیگر استفاده کنید و حتی بتوانید استفاده بهینه‌ترین از آن‌ها کنید.

به دلیل اینکه آمپلی‌فایرها و درایورها به یکدیگر بسیار نزدیک هستند، سیم‌کشی داخلی کمتری در اسپیکر اکتیو وجود دارد. سیم‌کشی داخلی کمتر به معنی پایین آمدن احتمال تداخل سیگنال است. درعین‌حال این مسئله باعث می‌شود تا سیگنال دیجیتال در آخرین مرحله ممکن به آنالوگ تبدیل‌شده و با کمترین واسطه به درایورها برسد؛ این به معنی خلق صدایی شفاف‌تر و واضح‌تر است.

با تمام این‌ها باید محدودیت‌های باند اکتیو را هم در نظر بگیرید. یک باند اکتیو قابلیت افزایش آمپلی‌فایر ندارد، برخلاف باند پسیو که به‌راحتی قابل ارتقا است. باند اکتیو به دلیل تجهیزات داخلی خود سنگین‌تر از باند پسیو است و به دلیل وجود همین تجهیزات قیمت بالاتری دارد.

چرا باید باند پسیو بخریم؟

  • ممکن است در آینده، قصد ارتقای سیستم صوتی خود و افزودن آمپلی‌فایر داشته باشید.
  • پیش‌ازاین بر روی سیستم صوتی خود هزینه کرده‌اید.
  • محدودیت بودجه‌ای بیشتری دارید.
  • سبک بودن اسپیکرها برای شما اهمیت زیادی دارد.

 

چرا باید باند اکتیو بخریم؟

  • چون به سیستم صوتی بدون فیوز و با سیم‌کشی کمتر نیاز دارید.
  • علاقه‌ای به خرید و افزودن آمپلی‌فایر های جداگانه ندارید.
  • بیشتر از منابع صوتی دیجیتال، به خصوص با کیفیت‌های بالا گوش می‌کنید.
  • فضای کمتری در اختیار دارید.

 

 

درباره ما

آوا ای وی ال به عنوان نماینده رسمی بسیاری از برند های مطرح جهان تجهیزات صوتی، با بیش از یک دهه تجربه مفتخر است تا امروز در فضای مجازی و بازار سنتی این حوزه، مجموعه بزرگی از تجهیزات با کیفیت را به فروش برساند. پایبندی ما به اصول کلیدی ضمانت کالا با یک هفته مهلت تست و یکسال گارانتی آوا ای وی ال، موجب شده تا انبوهی از مشتریان رضایت مند و وفادار، پشتوانه اعتبار ما باشند.

ما خدمات پس از فروش را وظیفه خود میدانیم و در این مسیر کوتاهی نخواهیم کرد. علاوه بر خدمات پس از فروش، مشاوره تخصصی رایگان پیش از خرید یک کالا توسط کارشناسان مجرب اوا ای وی ال باعث می شود تا شما یک خرید خوب و مناسب با نیاز خود را بدون صرف هزینه های اضافی یا اشتباه تجربه کنید.

آوا ای وی ال وارد کننده محصولات بسیاری از برند های مطح جهان از جمله دایناکورد، الکتروویس، سنهایزر، شور، آرسی‌اف، یاماها، زووم، بیرداینامیک و … است و وجود نداشتن واسطه میان ما و تولیدکننده، باعث می شود تا ارزان ترین قیمت متناسب با شرایط روز کشور را در مقایسه با دیگر همکاران ما، در این فروشگاه به دست آورید.

واحد تعمیرات آوا هم متشکل از بهترین متخصصان مجرب صوتی و الکترونیک کشور، آماده ارائه خدمات تعمیری و عیب یابی به شما عزیزان است که در بخش تعمیرات، در صفحه اصلی، به تفصیل اشاره شده است.

 

مشاوره، مقایسه و خرید با کیفیت  را در آوا ای وی ال تجربه کنید…

منبع: ارتباط صدا